2006-03-18 17:00:00
Mottó: Csak valami és/vagy valaki mellett szabad szavazni! A depresszió, a tagadás nem lehet egy társadalom jövőképe, így a kampánya sem! Nem tenne jót a magyar demokrácia fejlődésének, ha tovább szűkülne a parlamenti pártok száma!
Budapest, 2006. 03. 18.
Mivel mostanság nagyon keveset vagyok itthon, a lehetőségem az írásaimra nagyon korlátozottak. Mégis azt gondolom, hogy bármennyire is rövidítve, lényegre törően, de a négyévente esedékes választások idején ki kell írnom magamból, a választások kapcsán bennem megfogalmazódó legfontosabb gondolatokat, érzéseket.
Elvben le kell szögeznem, hogy sajnos 2006-ban sincsen elkötelezett pártpreferenciám, ami lehetővé tenné, hogy kifejezetten valakinek a programjára, a prominens személyeinek emberi értékeire szavazhatnék! Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a négy parlamenti párt egyikében sem lennének olyan értékes, általam tisztelt személyek, akiknek politikai szerepvállalását szívesen támogatom. A személyes életpályámból következően, mind a négy parlamenti pártban vannak, személyes benyomásaimon, ismeretükön alapuló, számomra értéket, elismerhető emberi tulajdonságokat megjelenítő személyek a párt ismert tagjai között. Az összkép, a meghirdetett programok alapján mégsem mondhatom azt, hogy valamely pártot kifejezetten a jövő Magyarországát építő, felkészült vezető politikai erőnek tekintem! Így 2006-ban is csak valamely más elvek szerint dönthetek majd a választásokkal kapcsolatos lépéseimről.
Néhány alapelv, amely engem befolyásol a választások kapcsán:
- A demokrácia fontos vívmánya, hogy valóban elmehetek szavazni, és szabadon dönthetek arról is, hogy mely programot, pártot, vagy személyt szeretném támogatni. Ebből következően én mindenképpen elmegyek szavazni 2006-ban is!
- Bármennyire is korlátozottak a lehetőségek, én igyekszem nem valami ellen, hanem valamire, a támogatható és felismerhető értékek legmagasabb szintjén, valami és/vagy valaki mellett szavazni!
Pártlista esetén a döntésemet befolyásoló pozitív hatást jelentő elemek:
- Nem tartanám jónak, ha bármely két pártra szűkülne a magyar törvényhozás. Így én biztosan valamelyik „kispártra” fogom leadni a szavazatomat és a barátaimnak is ezt ajánlanám!
- A döntésemben természetesen befolyásolnak azok a lépések, helyzetkezelések, amelyeket a pártok, az 1990-es választás óta megtettek, fokozottan az elmúlt nyolc évre koncentrálva. Számomra itt is fontosabbak azok a lépések, melyeket megtettek a pártok, mint amelyeket meg kellett volna tenniük, illetve megtehettek volna! Ez időn belül, közel azonos társadalmi feltételrendszerben mind a négy párt volt kormányzati és ellenzéki pozícióban is!
- Befolyásolnak a pártok kampány lépései is! A kampány során tett megszólalásaik, nyugodtságuk, a kampány kisugárzása. Számomra pozitív üzenete volt az 1990. óta eltelt összes választásnak, hogy a társadalom többsége soha nem támogatta az ún. negatív kampányt megfogalmazókat, legyen az akár a baloldal kampánya, vagy a jobboldalé. Mindkét oldal kipróbálta és mindkét oldal belebukott eddig. Ezt a tényt, nagyon nehéz lehet nem felismerni, így szinte érthetetlen, megmagyarázhatatlan számomra, hogy politikai és társadalmi vezető szerepre törő, aspiráló politikai pártok vezetőinek még mai is „gond nélkül” el tudják adni a társadalmi kampány szakmai elveiben felkészületlen, szinte nyilvánvalóan a politikai elfogultságuk által erősen korlátozott szakmai kitekintéssel bíró „kampánystratégák” a depressziós, negatív érzésekre ható elképzeléseiket. Sajnos a magyar politikai elit jellemzője ma is, hogy a döntéshozókat körülvevő, a második sorba tartozó, egy politikai erő számára rendkívül fontos politikusi vonal, ideértve a felkért tanácsadókat is, hol félreértett, hol elvárt lojalitásból igenlően bólintanak minden „fentről” érkezett elképzelésre, és nem szokás felhívni a figyelmet, a nyilvánvalónak tűnő, végzetes hatású tévedésekre sem! Ez meggyőződésem szerint így lesz 2006-ban is, tanulságul szolgálván a 2010-es választásokra való felkészülésben! Persze kevés a tanulságok jelenléte, azokat fel kell ismerni, és nem szégyen okulni sem belőle. A társadalom számítható reakcióinak „nem ismerete”, egy jelentős támogatottsági előny gyors elvesztéséhez vezethet, illetve vezet majd áprilisban! Meggyőződésem szerint ez szolgáltatja majd az elsődleges okot a 2006-os parlamenti választáson „alulmaradó” politikai erő számára ezen a választáson is!
Az egyéni jelölt kiválasztásában engem befolyásoló, pozitív hatást jelentő elemek:
- Szerencsés esetben, a választó közvetlenül is ismeri a lakókörzetében élő jelöltek kisebb vagy nagyobb részét. Mégis igaz, hogy a választópolgárok nem rendelkeznek a személyes ismeretekkel, amire hivatkozással sokan maradnak távol a választásoktól. Az általános elveknél már leírtam, hogy meggyőződésem szerint, el kell menni a választásra és valami illetve valaki mellett támogatóan kell szavaznunk. Nyilván igaz, hogy a pártok is többet tehetnének a jelöltjeik bemutatásának érdekében. De igaz az is, hogy valamilyen szinten tőlünk függ, hogy mennyire vagyunk fogékonyak a felénk érkező információk befogadására. Számos körzetben a politikai pártok – ez általános törekvésük is – igyekeznek ismertebb, közszereplőnek is nevezhető személyeket elindítani képviselő jelöltjükként. Minden körzetben igaz, hogy a jelöltek, egy vagy több helyi fórumon bemutatkoznak. Többnyire rajtunk áll, hogy szánunk-e időt a fórumok meghallgatására.
- Mindenki számára adott, hogy legalább elolvassa a jelöltek által a postaládákba bedobott bemutatkozó szórólapokat, megnézze az utcai plakátjaik üzeneteit. Ennek időigénye még az ún. nagyon elfoglaltak számára is minimális!
- Abban az esetben is maradhatunk a valaki melletti döntési elv keretein belül, ha csak ránézünk az egyes jelöltek szórólapjain található képekre, névre, foglakozásra, életkorra stb., és ezen legszűkebb adatokból, de a legtámogathatóbbat kiválasztva adhatjuk le a valaki támogatottsága melletti voksunkat. Lehet ez akár csak az első benyomás alapján való döntésünk, aminek a későbbiekben vagy örülünk majd, vagy megbánjuk, de a mi döntésünk. Valószínűtlen, hogy a választókörzetenkénti 6-9 jelölt egyikének kisugárzása, az első benyomás érzete se legyen pozitív, támogatható!
Egyéb gondolatok a voksunk felelős felhasználása mentén:
- Szerintem támogatható és elfogadható érvelés valamely politikai erő támogatottsága mellett, ha az egyéb információk szűkős volta miatt, előtérbe helyeződik a pártok által felvonultatott, bemutatott, mindenki számára jobban megítélhető emberi értékekkel bíró ún. ismert közszereplők alapján való döntés. Ezen személyek életútja, viselkedése, és egy-egy párt, politikai irányvonal értékrendje, ha többnyire nem is azonos egymással, de vélhetőleg jellemzi a személyek által felvállalt politikai erő értékrendjét, de legalábbis nem zárják ki egymást!
- Az meg az adott politikai erőt jellemzi, hogy mely közszereplőket tud megszólítani, maga mellé állítani, illetve képes befogadni, az egyéniségüknek teret engedni!
Jó választást 2006-ban! Ott találkozunk! Nem csak a következmény lesz a miénk, hanem a felelősséget is magunknak tudhatjuk be elsődlegesen!
Grand Ph.D Palotás János